Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ініціатива "Модельні cуди"

Ініціатива "Модельні Суди" започаткована Проєктом ЄС "Право-Justice" у 2018 році. Мета Ініціативи полягає у вдосконаленні системи організації роботи судів, що передбачає покращення надання судових послуг, підвищення якості роботи із вразливими групами населення, які звертаються до суду, підвищення безпеки суддів, працівників апарату та відвідувачів суду, покращення комунікації судів з суспільством, а також пілотування інших сучасних управлінських ініціатив. У рамках Ініціативи уніфіковано стандарти обслуговування клієнтів та судового адміністрування за прикладом сучасних практик європейських країн.

Протягом 2 років міжнародні та національні експерти, працювали над розробкою та впровадженням модельних рішень у 6 обраних модельних судах та інших судах, які проявили інтерес до Ініціативи, організовуючи конференції, круглі столи, навчальні курси та інші заходи.

Для ефективної координації впровадження Ініціативи створено Проєктну Раду за участю представників  ВРП, РС України, ДСА України, модельних судів та громадськості.  

У 2019 році команда міжнародних та національних експертів Проєкту ЄС "Право-Justice" у співпраці з представниками ВРП,  РС України, ДСА України, юридичної спільноти та громадськості розробили Посібник "Модельний Суд" задля стандартизації та уніфікації кращих (модельних) рішень в різних сферах судового адміністрування. Посібник містить інформацію про впровадження модельних рішень та набір інструментів для їх реалізації, тому буде корисним усім, хто бере участь у багатогранному процесі управління судом. Представлені в Посібнику модельні рішення уже впроваджуються в різних судах України.

У 2020 році через пандемічні обмеження значна частина діяльності у межах Ініціативи була проведена з використанням нових онлайн-інструментів. Це допомогло залучити до активної участі в заходах Ініціативи понад 2500 суддів та працівників суду. Багато українських судів висловили бажання офіційно стати частиною Ініціативи та впровадити модельні рішення у своїх судах.

Тому на початку 2021 року Проєкт розпочав новий етап Ініціативи "Модельні Суди", залучивши ще 70 судів. Було створено платформу "Майданчик добрих практик", яка дозволила представникам української судової влади поділитися з колегами з інших судів власним досвідом стосовно імплементації модельних рішень у різні сферах (клієнтоорієнтованість, комунікація, послуги для вразливих користувачів судів, ІТ-рішення, безпека суду тощо) відповідно до найкращих європейських практик, представлених у Посібнику.

Корисна інформація:

Посібник "Модельний суд"

Стандартна операційна процедура (інструкція) №1 Ознакування приміщень у суді

Ґайдлайн. Візуальна система навігації для українських судів

Навчально-методичний посібник "Підготовка тренерів з впровадження сервісів для вразливих категорій користувачів суду"

Концепція запровадження системи повідомлення про випадки порушення безпеки в судах

Посібник Ініціатива "Модельні суди" Особиста безпека суддів та працівників апарату суду

Ініціатива "Модельні суди": рекомендації щодо впровадження

Пам’ятка потерпілого у кримінальному провадженні

Відео “Якими мають бути модельні суди”

Відео “Загальна інформація про судову систему”

Відео “Судовий розгляд: учасники та правила”

Відео “Як діяти, якщо Вам надійшла повістка з суду?”

Відео “Як діяти, якщо Ви не можете з’явитися на виклик в суд?”

Відео “Електронний суд”

Відео “Альтернативне вирішення спорів”